Pro návštěvníky

Vchod do zvonice

Boční vchod do zvonice  © LK

Na této stránce jsou shrnuty nejdůležitějí informace jak přijít na zvonění. Souhrnně je to uspořádáno do jednostránkového dokumentu PDF:
  • zvoneni.pdf (ještě v přípravě)

Kam přijet

Dostavte se přímo k bráně kostela sv. Norberta. Pokud bude brána již otevřena, projděte klidně až ke kostelu. Podrobně je to popsáno na stránce Adresa.

Šipky na fotografii vpravo ukazují boční vchod a zvonici, kterým se chodí na hlavní zvonění v neděli v poledne. Ve všední dny a v neděli ráno se však chodí kostelem (hlavním vchodem).

Kdy přijet

Na hlavní nedělní zvonění je vhodné být u brány kostela kolem 11:50, v půl dvanácté je zbytečně příliš brzy a ve dvanáct je už pozdě, neboť to už jsme u zvonů a tlučeme "dvanáct" a pak zvoníme.

Po schodech nahoru to trvá minutu až dvě, podle toho jak jste mladí. Je to necelých třicet malých schodů1) po kamenném točitém schodišti a necelých čtyřicet schodů2) po dřevěných schodech. Od místa, kde se zvoní (tahá za provazy) to je ke zvonům dalších necelých dvacet schodů.3)

Schodů je přesně:     1) 3 + 24 + 1     2) 38     3) 7 + 9

Jak se obléci

Jako boty si neberte žádné "jehly". Vemte si hlavně pohodlné oblečení, protože až budete zvonit, budete střídavě ruce zvedat a předklánět se, jak se zvon kývá. Je-li pod bodem mrazu, přijdou vhod rukavice. Hlavně v situaci, když budete rukou držet srdce zvonu a tlouci "dvanáct". Kovové srdce zvonu je za chladných dní na dotyk skutečně ledové.

Je zvonění fyzicky namáhavé?

Není. Musíte jen ve správný okamžik krátce "škubnout" za provaz.

Na co si dát pozor

Pokud po někom přebíráte provaz rozhoupaného zvonu, je třeba ho chytnout pod rukami toho, od koho jej přebíráte. Ono to svádí chytnout provaz výše, ale pak hrozí nebezpečí, že vás hybnost půltunového zvonu vytáhne do vzduchu, jako se to jednou stalo jedné paní doktorce, která vážila padesát kilo i s postelí :-)

Při zvonění dávejte pozor na konec provazu, aby se nemrskal. Držte ho nejlépe druhou rukou. Hrozí nebezpečí, že se konec provazu za něco zachytí, což by mohlo způsobit nehodu, např. vytrhnout dřevěné zábradlí atd.

Upozornění

Vstup do zvonice je na vlastní nebezpečí. Máte-li citlivé uši, vezměte si raději špunty do uší.
Prosíme, neberte sebou malé děti, zejména hluk jim nedělá dobře. Rovněž ze zvonění nemají stejný zážitek jako dospělí.

© Na tento web se vztahuje Copyright.   Sponzoroval Seomister.   Propojeno s alternativní encyklopedií Wikina.